Evropsko ekipno šahovsko prvenstvo 2021 uspešno zaključeno

22. november 2021

Danes se je v Termah Čatež uspešno zaključilo Evropsko ekipno šahovsko prvenstvo 2021.

Še pred koncem turnirja se je vedelo kateri ekipi bosta zasedli prvi dve mesti v ženski kategoriji. Prvo mesto so osvojile Rusinje, drugo mesto pa Gruzijke. Zadnja partija je določala le tretje mesto v tej kategoriji.

Rusinje so premagale Poljakinje in dosegle absolutnih 18 meč točk, medtem ko so Gruzijke premagale Francozinje za končnih 15 meč točk.

Ukrajinke so premagale Madžarke s 3-1 in pridobile 12 meč točk.

Azerbajdžanke pa so tesno premagale Nizozemke z 2.5-1.5 in s tem pridobile 12 meč točk. S tem ko sta imeli ekipi Ukrajine in Azerbajdžana obe po 12 meč točk je po dodatnem kriteriju 3. mesto pripadlo Azerbajdžankam.

Končne rezultate lahko najdete tukaj.

V dramatičnem zaključku v moški konkurenci so se v zadnjem krogu pomerile štiri ekipe: Armenija, Ukrajina, Francija in Azerbajdžan ter se borile za prvo mesto. Zaradi dodatnega kriterija je Ukrajina zasedla prvo mesto.

Ukrajinci so brez večjih problemov premagali Armence v končni tekmi za prvo mesto. Zmagali so z 3-1 in osvojili končni rezultat 14 meč točk. Korobov Anton je bil prvi, ki je Ukrajincem prepričljivo zagotovil prve točke, s tem ko je porazil Armenca Sargissiana.

Firouzja Alireza je Franciji prinesel zmago s tem ko je porazil Mamedyarova s kmetom več v topovski končnici, medtem ko so se na 2. 3. In 4. šahovnici partije zaključile z remijem. Z zmago je Firouzja Alireza z 18. leti in 5. meseci  postal najmlajši šahist ki je prekoračil 2800 rejtinških točk. Magnus Carlsen je prečkal rating 2800 z 18. leti in 11. meseci.

Ekipi Poljske in Španije sta bili izenačeni po številu 13 meč točk, vendar so dodatni kriteriji šli v prid Poljskih šahistom.

Poljaki so odločno premagali Gruzijce v zadnjem krogu z 3.5-0.5 in si s tem zasluženo priborili mesto na zmagovalnih stopničkah.